Frankfurt T10 League 2020: Squad, Schedule and Free Match Prediction

The ECS Frankfurt T10 League is all set to start on July 18th ,2020 in Frankfurt,Germany. The League will Feature Six German Clubs going head to head against each other.

telegram channel

Read About: IPL 2020 Updated Details.

Overview

Tournament Name

Frankfurt T10 League 2020
A total of 10 matches will be Played in this League.
Opening Match: Frankfurt CC vs MSC Frankfurt

Sponsorship Details

Dream11 ECS Frankfurt T10 League

Dream11 and European Cricket Network are the official sponsor of ECS Frankfurt T10 League.

Date and Time

  1. July 18 – July 19
  2. 12:30 P.M. – 8:30 P.M.
FanCode to live stream European Cricket Series, European Cricket League  matches

It will be broadcasted live in Fancode App.

Dream11 ECS Frankfurt T10 League Today Match Prediction

Point Table

We will provide ECS Frankfurt T10 League free match prediction

Total: 6. Pass: 4. Accuracy: 4/6 or 66%

DateMatchPredictionResult
19 JulyFCA 04 Darmstadt Vs SV WiesbadenFCA 04 DarmstadtFail
18 JulySG Hainhausen Vs SV WiesbadenSG HainhausenPass
18 JulyFCA 04 Darmstadt Vs SG HainhausenFCA 04 DARMSTADTPass
18 JulyFrankfurt CC Vs Turk FC HattersheimFrankfurt CCFail
18 JulyTurk FC Hattersheim Vs MSC FrankfurtMSC FrankfurtPass
18 JulyFrankfurt CC vs MSC FrankfurtMSG FrankfurtPass

List of Teams Participating in Dream11 ECS Frankfurt T10 League 2020

  1. FCA 04 Darmstadt
  2. Frankfurt CC
  3. TuSG Hainhausen
  4. Turk FC Hattersheim am Main
  5. SV Wiesbaden 1899

Read About: 3TC Cricket League 2020.

Frankfurt T10 League Squad Details

FCA 04 Darmstadt squad: Anas Saeed,Ansar Hayat, Akhlaq Ahmed,Bisharat Ahmed,Hasnain Kabeer, Umar Faroz, Muhammad Tayyab, Muhammad Ahmad, Zaman Khan, Badar Munir, Muneeb Ahmed, Muhammad Mudassar, Shakoor Rahimzei, Yasir Hayat, Kashif Tarar, Tanzeem Ali, Tahir Ahmed, Ghulam Saif and Toquir Ahmad.

Frankfurt CC Squad: Ayub Pasha, Hasan Nauman, Alim Al Razy, Aqil Tariq, Naqash Naveed, Wamaq Syed, Alishan Mohmand, Sanjeev Taneja, Waheed Haji, Janat Ahmedzai, Mohammed Haqyar, Niamat Ailisafi, Aditya Khan, Keshav Ramachandran, Farhan Mahmood, Sahil Hussein, Hewad Hussein, Tanzil Tariq, Yasin Shir, Kamran Mohmand, Iqbal Muhammad, Shafqat Ali, Hashim Zia Ullah, Shehbaz Mohammed, Salim Khan, Sayedroohullah Sadat, Talha Yusuf and Simab Jan Mumand.

TuSG Hainhausen Squad: Akakhel Tariq jan, Asrar Ahmad, Ali Imran, Ahmad Adil, Muneeb Mubashir, Muneeb Ahmad, Ali Raza Virk, Rafeh Ahmad, Muhammad Zoaib Ali, Waqar Ahmad Rana, Shah Wali Zadran, Asad Manzoor Malik, Tahir Yasir Ahmed, Nasir Ahmad, Noman Ahmed Raja, Haroon Malik, Atta ul Quddoos, Karim Ahmad, Asif Wasim, Naeem Ahmad and Qasrani Imran Ahmad.

Turk FC Hattersheim am Main Squad: Abdul Hamid Bhatti, Anees Ur Rehman Bhatti, Javeed Butt, Shehid Ahmed, Abdul Salam Bhatti, Atta Ul Mannan Butt, Umair Khalid, Saad Latif Ahmad, Zohaib Qamar, Nawabzad Mohamed Ameer Bin Jung, Amir Waheed, Inaam Ullah, Fazal Bashir, Alaam Noor Zadran, Naser Mahmod Khan, Yousaf Ramzan Butt, Yasir Mehmood Shelkh, Mahid Butt, Tahir Ahmed, Rana Rizwan Ahmad and Hasher Rehma Bhatti.

MSC Frankfurt Squad: Muslim Yar Ashraf, Sekandar Khan, Nafees Buttar Ahmad, Adel Khan, Qader Khan, Daud Muhammad, Shahid Afridi, Paramveer Singh, Zabiullah Arjubi, Bashir Zamankhel, Hamza Sayed Ameer, Idrees Miakhel, Mohabbat Miakhel, Habib Rahman, Waseem Khan.

SV Wiesbaden 1899 Squad: Abdullah Zadran, Amin Khan, Enamullah Zadran, Shahan Agha, Malik Zadran, Mohammad Rahimi, Ibrahim Zadran Jr, Khalid Khan Zadran, Jawed Khan, Fayaz Khan Nasseri, Nasrullah Zadran and Momin Zadran.

According to the ECS Frankfurt T10 league details, the teams would be divided into two groups of three. The leading two teams from both groups will move to the knockout stage of the Frankfurt T10 League, which would be the semi final, the bronze final and the final.

Frankfurt T10 League Schedule Details

July 18, Saturday

Frankfurt CC vs MSC Frankfurt at 12:30 PM

Turk FC Hattersheim am Main vs MSC Frankfurt at 02:30 PM

Frankfurt CC vs Turk FC Hattersheim am Main at 04:30 PM

FCA 04 Darmstadt vs SG Hainhausen 1886 at 06:30 PM

SG Hainhausen 1886 vs SV Wiesbaden 1899 at 08:30 PM

July 19, Sunday

FCA 04 Darmstadt vs SV Wiesbaden 1899 Blitz at 12:30 PM

Semifinal 1: July 19, Sunday

Teams: 1st G1 vs 2nd G2 at 03:30 PM

Semifinal 2: July 19, Sunday

Teams: 2nd G1 vs 1st G2 at 05:30 PM

Bronze Final: July 19, Sunday

Teams: Loser SF1 vs Loser SF1 at 07:30 PM

Frankfurt T10 Final: July 19, Sunday

Teams: Winner SF1 vs Winner SF2 at 09:30 PM

Frankfurt T10 League Venue Details

Frankfurt CC ground in Germany

All The matches will be played on Frankfurt CC ground in Germany

Here was everything about Frankfurt T10 League. Comment below whether you will see this match or not.

5 thoughts on “Frankfurt T10 League 2020: Squad, Schedule and Free Match Prediction”

  1. ปั้มไลค์

    Like!! I blog quite often and I genuinely thank you for your information. The article has truly peaked my interest.

  2. เบอร์สวย

    Hi there, after reading this amazing paragraph i am as well delighted to share my knowledge here with friends.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *